פרח יפני

אתרים ביפן

א

טויוטומי הידיושי,אחד ממאחדי יפן המיתולוגיים,מפקד מוכשר התיישב באוסקה ובנה לעצמו מבצר גדול בשנת 1586.

העיר שימשה כמרכז תעשייתי בשנות ה-20 ו-30 של המאה ה-19. מומלץ לבקר במצודה המרשימה שבנה כאמור הידיושי טויטומי,זהו שחזור שנבנה ב-1931,בו ניתן לעלות במעלית היישר לקומה השמינית,המשקיפה על נוף מרהיב של העיר. לחובבי הקרמיקה-כדאי לבקר במוזיאון לקרמיקה,שם מוצג אחד האוספים הגדולים ביותר בעולם של קרמיקה מהמזרח הרחוק,כמה מהפריטים היפניים הם אוצרות לאומיים. המוזיאון נמצא באי נאקנושימה וניתן להגיע אליו מתחנת אוסקה ברכבת לא ישירה. לחובבי הקניות,אוסקה בעלת שדרות רחבות ומרשימות של מיטב מעצבי האופנה מיפן והעולם כולו. כדאי לקפוץ לרחוב-shinsaibashi. לילה אחד בהחלט מספיק להתרשמות מהעיר.

אוקיאמה-בעברה הייתה עיר פיאודלית של משפחת איקדה וכיום היא עיר תוססת ויעד פופלארי למטייל היפני. האתר הבולט והמפורסם בו הוא גן קוראקו אן אחד משלושת הגנים הגדולים של יפן. בעל הנחלה,האדון איקדה,הורה על בניית הגן שהסתיימה בשנת 1700. לצד הגן תוכלו להביט על המצודה המכונה גם "מצודת העורב" בגלל צבעה השחור.המצודה המקורית נהרסה בהפצצות מלחמת העולם השנייה וזהו שחזור מדויק שלה משנת 1966.ביקור בעיר מומלץ לנוסעים או לשבים מהירושימה כעצירת ביניים. קורשיקי-פחות מ20 דק' נסיעה ברכבת מאוקיאמה,שוכנת עיר יפהפייה זו שזכתה לשם "ונציה של יפן". משמעות שמה של העיר הוא "כפר המחסנים" על שם עשרות האסמים המתאפיינים בקירות טיח שחורים שבחוכמה רבה שימרו היפנים מתקופת אדו.המחסנים שימשו סוחרים עשירים לאגירת תבואה או כל סחורה שהיא. בלב הרובע בעתיק שבעיר,ביקאן, תוכלו לבקר באסמים שהפכו לגלריות יפהפיות לצד תעלת מים עמוסה עצי דובדבן הפורחים באביב. לחובבי האמנות,כדאי לקפוץ למוזיאון אוהרה,על שמו של תעשיין עשיר שהאמין שגם במקומות נידחים צריכים התושבים ליהנות מאמנות יפה.במוזיאון תוכלו למצוא שלל יצירות של פיקאסו,גוגן,דגה,מאטיס רנרואר ואת ה"בשורה" של אל גרקו.

צרו איתנו קשר

972-52-3894740+

maropanit@hotmail.com

ה

הר הפוג'י הוא הר געש במרכז האי הונשו,האי הגדול ביפן. פוג'י הינו ההר הגבוה ביותר ביפן,בעל מבנה קוני מושלם המתנשא לגובה של 3776 מ'. זהו הר געש פעיל,אשר התפרץ בפעם האחרונה בתחילת המאה ה-18. ההר נמצא במרחק של מאה ק"מ מטוקיו וביום בהיר ניתן אף לראותו מטוקיו. הר הפוג'י הוא אינו רק אתר תיירות גיאוגרפי ביפן,אלא מקום מקודש עבור היפנים מאז ההיסטוריה הקדומה של יפן. קיימות עדויות לקיום פולחן למן המאה השביעית.לפי הדת השינטואיסטית,על ההר גרים האלים פוג'י –הימה וסאקויה-הימה. לפי הדת הבודהיסטית, קדושת ההר נובעת מצורתו-פרח הלוטוס. מפאת קדושת ההר,העלייה עליו ,אשר מאז המאה ה-17 הפכה לטקס דתי,הייתה אסורה על נשים עד לשנת 1872.בגלל קדושתו של ההר ,נשמרו בו מקדשים רבים וטוריאי (שער המצוי בכניסה למקדשים ). בגלל מעמדו המיוחד וצורתו הסימטרית היפהפייה,הוא מופיע ביצירות אמנות רבות,בעיקר בתחום הציור וכן בשירה. מצפון להר ,נמצאים חמישה אגמים הקרובים זה לזה,ויוצרים קשת יפה מחלקו הצפוני.למטיילים ביפן שאינם במגבלת הזמן,ניתן להקיף את כל האזור בטיול של יום ,או להסתפק בחלקים נבחרים בו. האקונה-אזור האקונה הוא אחד מאזורי התיירות הפופולאריים בטיול ליפן והוא מושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה. האקונה קרוב לטוקיו ונמצא בין שני אזורי תיירות:חצי האי איזו מדרום והר הפוג'י על חמשת אגמיו מצפון. אזור זה מאופיין בהרים ויערות,תצורות וולקניות ואגם יפה.האזור עשיר באתרי מרפא ובתי מלון הממוקמים בנוף מרהיב. בהאקונה נמצא המוזיאון לפיסול מודרני,מרשים מסוגו בעולם,וכן תוכלו להשקיף על הר הפוג'י מנקודות רבות בהאקונה. האזור מומלץ למטייל המחפש אזור תיירות שאינו מרוחק מטוקיו.ניתן לטייל בהאקונה יום אחד או להישאר ללון וליהנות גם מהר הפוג'י על חמשת אגמיו.

כאזרחית ישראלית, אשר הגיעה ליפן לראשונה ימים ספורים לאחר שירותי הצבאי,הרבה פעמים הרגשתי קנאה בלבי על תחושת השלווה והשלום השוררים ביפן. עוד יותר חשבתי שיפן בעלת מזל גדול על היותה רצף של איים ללא גבול יבשתי עם המדינות השכנות. קשה לי לעיתים להאמין גם היום, שדווקא מדינה קסומה ושלווה זו,עברה את אחת החוויות הקשות בתולדות האנושות-פצצת אטום. הירושימה מבחינתי היא אינה עוד אתר תיירות או מקום לנוף מרהיב בטיול ליפן. הירושימה הפכה בעל כורחה למושג המבטא פחד,זעם,תסכול,רחמים ,מחלות ומחשבות נוגות. ב-6 לאוגוסט,1945, בשעה 08:15 בבוקר,הטיל מפציץ אמריקאי פצצת אטום על העיר. הירושימה הייתה עיר נמל ותעשייה בדרום האי הונשו.היא נבחרה כמטרה משום שעד אז כמעט לא הופצצה,ומתוך כוונה לגרום לה נזק מרבי בהפעלת האטום. כמאה אלף איש מתו מיד וכ-40 אלף נוספים מתו מפצעיהם תוך חודשים אחדים. המוזיאון בהירושימה נקרא "מוזיאון השלום".זהו אחד מהמוזיאונים המזעזעים בעולם והיפנים לא חסכו שום פרט בהצגת תמונות הזוועה,סרטים ושאר המחשות. הביקור בעיר מומלץ לתייר שהגיע לטיול ביפן למשך יותר מעשרה ימים.

ט

טוקיו (חובה)-שמה הקודם של העיר-אדו.טוקיו היא בירת יפן משנת 1869- שנה בה הגיע הקיסר לעיר וקבע בה את ביתו לצמיתות.פירוש המילה טוקיו הוא "הבירה המזרחית" מאחר והיא שוכנת על חופו המזרחי של האי הונשו,האי הראשי ביפן על גדות מפרץ טוקיו. טוקיו מהווה את המרכז התרבותי והכלכלי של יפן. בעיר חיים מעל ל-15 מליון תושבים ובטוקיו רבתי מעל 30 מליון תושבים! טוקיו היא עיר מערבית מרשימה ,בעלת גורדי שחקים רבים ומתקדמים, אלפי שלטי נאון ענקיים וזוהרים,מערכת כבישים הומה הכוללת רכבת תחתית מהמפותחות בעולם. טוקיו היא עיר מרתקת ויש בה כל מה שעיר ענקית יכולה להציע ואף על פי כן,בשונה מערים גדולות אחרות,הפשיעה בה נמוכה,העיר נקייה ומסבירה פנים למטייל בה. כאשר מסתובבים בעיר קשה להאמין או לדמיין כי העיר נהרסה כמעט כליל ברעידת האדמה בשנת 1923 ושבמלחמת העולם השנייה היא נחרבה שנית בהפצצות אוויר. זו הסיבה מדוע בטוקיו אין הרבה אתרים היסטוריים על אף תרבותה העתיקה ומרשימה של יפן בדומה לבירות אירופה, למשל. למרות שבטוקיו ניתן למצוא שילוב נדיר ומרתק של מזרח ומערב, יפנים וגם מערביים יעידו כי "טוקיו אינה יפן".יש בזה מן האמת שהרי אוצרותיה התרבותיים של יפן נמצאים בחצרות קיוטו,במקדשי נארה,בטבע של ניקו,קאמאקורה ועוד. גם למבקרים ביפן לזמן מועט ,מומלץ לצאת מטוקיו אף ליום אחד על מנת "לטעום" מיפן המסורתית. מומלץ לפחות שלושה לילות בעיר.

טקיאמה היא עיר השוכנת בלב ההרים. האזור דל מבחינת שטחי חקלאות ואורז אך היערות בו הביאו את טובי הנגרים וגלפי העץ לגור כאן. מאחר ושיטת המיסוי ביפן המסורתית (1600-1868) נגבתה בסחורות של אורז, נאלצו תושבי המקום לשלוח לממשלת השוגון נגרים ובעלי מלאכה כתחליף לאורז. כל מחוז ביפן נשלט על ידי שליט מקומי (דאימיו) ,אך בטקיאמה,הדאימיו פוטר מאחר והשוגון חמד את העצים שבאזור זה ולכן שלט בטקיאמה ישירות. מאחר וטקיאמה ידועה במים הצלולים שלה,משקה הסאקה ואטריות הסובה (כוסמת) הם מהמשובחים שביפן. מלבד סיור בעיר הכולל מבשלות סאקה,חנויות עץ מדהימות ותצוגה מרהיבה של הפסטיבלים שנערכים בעיר בסתיו,יש לצאת לכפרים מסביב ולראות את בתי ה"גאשו זוקורי"- הנקראים כך על שם גגות הקש המשופעים המאפיינים אותם.האקלים הקר באזור זה מחייב בניית גגות חזקים במיוחד ובשיפוע כך שהשלג לא ייערם. הגג יוחלף אחת ל-30-50 שנה,הרוב במימון המדינה בשל שימור האתר שהוכר כאתר אונסקו עולמי. בטקאימה כדאי לטייל בכל עונות השנה מלבד חודשים ינואר-פברואר בהם הטמפרטורה צונחת אי שם מתחת לאפס. האתר מומלץ לאוהבי טבע, כפרים ואותנטיות.

י

יוקוהמה היא עיר נמל,אחת משלוש הערים הגדולות ביפן המונה כשלושה מיליון תושבים. היא מרוחקת מטוקיו סה"כ 20 ק"מ וניתן לצאת לטייל בה יום אחד מטוקיו. אפשר לבלות באיזור הנמל ולעלות במגדל הימי לתצפית יפה על העיר. מומלץ לטייל ,בעיקר בסופי שבוע בצ'יינה טאון שבעיר-הרובע הסיני היחיד בכל יפן, בעל חנויות ססגוניות,בתי מרקחת סיניים ומסעדות סיניות טובות.

מ

נחשבת כשער הכניסה לאלפים היפנים, ולכן לרוב מגיעים אליה לאחר או לפני ביקור בטקיאמה. אתר המצודה, הפופולארי ביותר בעיר, יפהפה ומלמד על חיים רווי מאבקים ומלחמות בין הנחלות ביפן. המצודה נבנתה בסוף המאה ה-16 ומשקיפה על נוף מרהיב. הביקור בעיר מומלץ כתחנה בלבד .

סמלו של האי הוא הטוריאי (שער השינטו שפירושו מקום מושב הציפורים) הצבוע ארגמן ונציב בים ובשעות הבוקר בשל גאות ושפל-ביבשה. האי קדוש לדת השינטו ונחשב לאחד משלושת המקומות היפים ביפן.הנסיעה אליו במעבורת מהירושימה-אורכת כרבע שעה בלבד. האי נודע גם בשל הריכוז הגבוה של הצדפות הממלאות חלק חשוב בתפריט היפני. מפאת קדושת האי,לא נכרתו בו עצים מעולם,לא נולדו או מתו בו בני אדם בשל טומאת הדם בדת זו ולכן לא תמצאו באי בית קברות או מחלקת יולדות. איילים מטיילים בו בחופשיות ללא הפרעה ונחשבים כשליחי האלים. למבקרים בהירושימה-אל תפספסו ביקור בשעות האור באי זה. ניתן גם ללון באי.

נ

לחובבי האמנות והארכיטקורה- נאושימה ידוע בעיקר הודות למוזיאונים לאמנות מודרנית ,ארכיטקטורה ופיסול ברחבי האי. באי אווירה ים תיכונית עם חולות לצד החופים,אקלים חמים ואווירה של נופש הנותנת אתנחתא מהקצב של ערים כמו אוקיו,אוסקה וקיוטו. איגוד בנסי,הקים את רוב המבנים באי, והבולט שביניהם “מוזיאון בנסי” שעליו הופקד האדריכל המפורסם,אנדו טדאו,שזכה גם למוזיאון על שמו באי. מוזיאונים נוספים:צ’יצ’ו,לי-אופן ובנייני בית בנסי. ניתן ללון באי או להגיע לטיול של יום מלא מאוקיאמה ברכבת ומעבורת.

לאחר מותו של הקיסר טמו בשנת 686 לספירה,הוחלט להקים בירה נוסח סין שהיוותה אז מודל לחיקוי לשכנותיה באסיה. הבירה הוקמה בעיר פוג'יוארה,שבין אגם ביוה למפרץ איסה. לאחר 16 שנה בלבד החליטה אלמנת הקיסר טמו,הקיסרית ג'יטו לעבור למקום אחר.המקום החדש הייתה נארה של ימינו,בקרבת מקדש הוריוג'י שבנה הנסיך שוטוקו.שמה הראשון היה היג'ו-קיו (בירת מבצר השלום).מאות אלפי איכרים גויסו לבניית העיר החדשה וכל הכנסות המדינה הופנו למטרה זאת.במלאכה הועסקו גם קוריאנים וייתכן שהם העניקו את השם "נארה" שפירושו בקוריאנית ארץ. העיר נבנתה על קווי שתי וערב לפי דגם בירת שושלת טאנג בסין-צ'אנג אן. ארמון הקיסר נבנה בצפון העיר כדי שהקיסר ישקיף על בני עמו דרומה,כוון הנחשב לבר-מזל. על מנת לרכז את השלטון כל משפחות האצולה נצטוו לגור בנארה,תחת עין הקיסר. נארה ממוקמת כ-40 ק"מ מקיוטו ואינה פחות חשובה מבחינה היסטורית ממנה. נארה שימשה כבירת יפן משנת 710 במשך 74 שנים.זוהי תקופה של פריחה תרבותית גדולה,ריכוז כל העלית בעלת האמצעים והפנאי בעיר אחת,התפשטות ההשכלה וקליטת התרבות העשירה של סין הביאו לכך שבבירה הצפונית שגשגו הספרות,האמנות וחיי הדת. הבודהיזם התחזק בתקופת נארה ונעשה לדת המדינה. אחד האתרים המפורסמים בנארה אותו אסור לפספס הוא מקדש טודאיג'י (המקדש הגדול של המזרח)שנבנה על ידי הקיסר שומו בשנת 741 שהיה גדול הפטרונים של הדת הבודהיסטית.המקדש הוקם בצפון מזרח העיר-הכוון המסוכן ממנו מגיעים השדים,ולכן הוא מצריך הגנה.בניית המקדש הושלמה שנת 747 באמצעות שני מליון פועלים!!עד היום הוא בניין העץ הגדול בעולם.מקדש מפורסם נוסף הוא מקדש קאסוגה,מקדש שינטואיסטי שהוקם בשנת 709 ממזרח לבירה כדי להגן עליה.זה היה מקדשם של שלושת האלים של משפחת פוגי'ווארה,המשפחה החזקה בממלכה.בגן שהקיף את המקדש שוטטו צבאים שנחשבו לשליחי האלים.מחזה אותו תראו עד היום בהגיעכם לנארה.

ניקו היא מפנינות התיירות של יפן. ניקו שוכנת על אתר הררי ומיוער כמאה ק"מ צפונית לטוקיו. השוגון המיתולוגי אייאסו טוקוגאוה מת בשנת 1616,ואחר מותו הפך לאל כפי שנהוג בדת השינטואיסטית. בשנת 1636 נבנה לו מקדש מפואר בניקו שהפך למוקד עלייה לרגל. בניקו קבורה גם שאר שושלת טוקוגאווה המפוארת. בגלל מיקומה הטופוגרפי של ניקו ,זכתה העיר להיות שילוב מהמם של טבע ומפלים לצד מקדשים שמביאים את אמנות יפן לשיאה.הפשטות שמאפיינת אתרים רבים ביפן נעלמת כליל ולעינכם תתגלה בניית פאר של בתי תפילה,בתי קברות ,מקדשים הגדושים בזהב.גגות מעוצבים,עמודים מרשימים, קישוטים של דרקונים, פרחים,חרבות, אריות, פני אדם וקופים. מומלץ לטייל מעבר לאתרי המקדשים גם באתרי הטבע שבעיר. הטיול בניקו,כמו בקיוטו נחשב גם לאחד משיאי הטיול ביפן. נצלו את שהותכם בטוקיו לבקר בניקו המרוחקת ממנה כשעתיים בלבד ברכבת המהירה.

ק

קויה סאן הוא אתר מיוחד במינו. הוא ממוקם בלב סביבה של טבע פראי ומרוחק מכל יישוב. במשך כ-1500 שנות קיום משמש המקום כמרכז בודהיסטי, הוקמו בו 120 מקדשים, מרכזי מדיטציה, ואתרי לימוד וסגפנות המושכים מאמינים רבים. רוב אוכלוסיית הר קויה היא נזירים בודהיסטיים, מתלמדים ומורי כת. ניתן ללון בהר לילה אחד במנזר על טהרת המטבח הבודהיסטי. מומלץ להגיע מאוסקה לקויה,לא חייבים ללון בהר ניתן לסייר יום מלא ולחזור לאוסקה.

קיוטו (חובה) נחשבת כשיאו של הטיול ליפן. מלבד טוקיו, היא בעלת ההיסטוריה, המסורת והחשיבות הגדולה ביותר ביפן. קיוטו, או בשמה המקורי, היאן, נוסדה בשנת 794 ושימשה כבירת יפן ומקום מושבם של הקיסרים למעלה מאלף שנים. קיוטו שוכנת על מישור מוקף הרים בין שני נהרות:נהר קאמוגאוה במזרח ונהר קאצורגאוה במערב, דבר שהבטיח אספקת מים ותעבורה נוחה לאנשים ולסחורות. קיוטו אינה מוקפת חומה,אלא בגדר גבוהה עם שערים. קיוטו בעיני היא “ירושלים של יפן” והביקור בה הוא חובה גם אם ביקורכם קצר ביפן. בקיוטו התרחשה הפריחה התרבותית הגדולה,זאת בגלל שקיוטו אוכלסה בעיקר על ידי האצולה היפנית. הכתב היפני, השירה הספרות, הקליגרפיה, רקיחת הבשמים, הספורט כולל הסומו, טקסי הנישואין, הולדת הנסיך, הגעה לבגרות, לוויות ואזכרות-כל אלו נולדו בתקופה בה קיוטו שימשה כבירת יפן. בסיורכם בקיוטו, תוכלו לחוש בכל אלה כשתתקלו במקדשים היפים, בגנים המטופחים, ברובעי השעשועים ובעיר העתיקה.

קמקורה היא אתר הטיול הפופולארי ביותר בקרבת טוקיו. בתקופת היאן (קיוטו) נוצר פיצול בין משפחות האצולה בקיוטו לבין משפחות הלוחמים בקמקורה. בקמקורה צמחה תרבות של לוחמים,שהשכלתם הייתה מועטה וטעמם היה פשוט. קמקורה נמצאת 50 ק"מ דרומית לטוקיו וזוכה לאלפי מבקרים יפנים וזרים,הבאים לחוש את "יפן של פעם".קמקורה עשירה בזכות 80 מקדשיה וגניה,על הבתים הקטנים ועל תושביה שחולפים בסמטאות,חלקם בלבוש מסורתי. האתר המפורסם ביותר בקמקורה הוא הבודהה הענק-"דאיבוצו" ,שהפך למוקד משיכה ראשון בעיר. זהו הבודהה השני בגודלו ביפן,לאחר הבודהה הנארה. גובהו 11.5 מ',רוחבו כ-30 מ' ומשקלו מתקרב ל-90 טון. הפסל נבנה במאה ה-13 והיה מוקף במקדש ענקי.במאה ה-15 בעקבות רעש תת ימי נהרס המקדש שהקיף את הפסל.

היפנים מכנים את העיר "קיוטו הקטנה" על עושרה התרבותי ויופיה של העיר.קנזוואה נשלטה על ידי משפחת מאדה,שהיה השליט הפיאודלי הכי עשיר ביפן לאחר השוגון. בגלל שהלורד מאדה לא נחשב ממקורביו של השוגון טוקוגאווה, הוא דאג לפזר כספים רבים על אמנות בכדי שלא יחשוד בו השלטון המרכזי באדו,טוקיו של ימינו במחשבות של מרי או צבירת נשק. העיר שוכנת בין הרי האלפים לים וזכתה לעושר כלכלי בזכות יבול האורז הרב בתחומה. אמנים רבים עברו לעיר מקיוטו ופתחו סגנונות חדשים ומרהיבים. קנזוואה היא ספקית הזהב העיקרית של יפן ולכן בכל כלי הקרמיקה ,בדי הקימונו,יצירות אמנות מקומיות משולבים לוחיות הזהב הדקיקות המיוצרות בעיר. האתר המרשים ביותר בעיר הוא הגן קנרוקו אן הנחשב ל"אחד משלושת הגנים הגדולים ביפן" ונחנך באמצע המאה ה-17. לא לוותר על רובע הסמוראים,רובע התענוגות של הגיישות ולחובבי האמנות-אסור לפספס את מוזיאון המאה ה-21 לאמנות בת זמננו. העיר קטנה ולכן מרבית האתרים הינם במרחק הליכה זה מזה. בחודשי ינואר פברואר הטמפרטורה בקנזואה צונחת לאפס ומטה והעיר מושלגת רוב חודשי החורף. מומלץ לישון לילה אחד לפחות בעיר.

מוזמנים ליצור קשר בטלפון\ בכתובת המייל או בתיבת הפניה המקוצרת מצד ימין לבניית מסלולים והתאמתם למטרותיכם ולרצונותיכם, עזרה והכוונה במקומות לינה, טיסות, ייעול הזמן ביפן, מדריכים מקומיים ומענה על שאלותיכם לקראת המסע

דיקלה כהן טיולים ליפן

ברוכים הבאים לאתר טיולים ליפן של דיקלה כהן.
דיקלה התגוררה בטוקיו כסטודנטית לשפה היפנית , כארבע שנים והשלימה את לימודיה בתרבות והיסטוריה היפנית לתואר שני באוניברסיטה העברית,ירושלים.
מאז ועד היום, דיקלה מוציאה טיולים מאורגנים, פרטיים ואף נותנת שירותי יעוץ למטייל העצמאי ביפן.
באתר תוכלו למצוא מגוון מסלולים כולל המלצות,
תמונות רשימת אתרי חובה, תרבות, היסטוריה ,אמנות יפנית ומודרנית, אוכל ועוד.

פרח יפני

אתרים ביפן

א

טויוטומי הידיושי,אחד ממאחדי יפן המיתולוגיים,מפקד מוכשר התיישב באוסקה ובנה לעצמו מבצר גדול בשנת 1586.

העיר שימשה כמרכז תעשייתי בשנות ה-20 ו-30 של המאה ה-19. מומלץ לבקר במצודה המרשימה שבנה כאמור הידיושי טויטומי,זהו שחזור שנבנה ב-1931,בו ניתן לעלות במעלית היישר לקומה השמינית,המשקיפה על נוף מרהיב של העיר. לחובבי הקרמיקה-כדאי לבקר במוזיאון לקרמיקה,שם מוצג אחד האוספים הגדולים ביותר בעולם של קרמיקה מהמזרח הרחוק,כמה מהפריטים היפניים הם אוצרות לאומיים. המוזיאון נמצא באי נאקנושימה וניתן להגיע אליו מתחנת אוסקה ברכבת לא ישירה. לחובבי הקניות,אוסקה בעלת שדרות רחבות ומרשימות של מיטב מעצבי האופנה מיפן והעולם כולו. כדאי לקפוץ לרחוב-shinsaibashi. לילה אחד בהחלט מספיק להתרשמות מהעיר.

אוקיאמה-בעברה הייתה עיר פיאודלית של משפחת איקדה וכיום היא עיר תוססת ויעד פופלארי למטייל היפני. האתר הבולט והמפורסם בו הוא גן קוראקו אן אחד משלושת הגנים הגדולים של יפן. בעל הנחלה,האדון איקדה,הורה על בניית הגן שהסתיימה בשנת 1700. לצד הגן תוכלו להביט על המצודה המכונה גם "מצודת העורב" בגלל צבעה השחור.המצודה המקורית נהרסה בהפצצות מלחמת העולם השנייה וזהו שחזור מדויק שלה משנת 1966.ביקור בעיר מומלץ לנוסעים או לשבים מהירושימה כעצירת ביניים. קורשיקי-פחות מ20 דק' נסיעה ברכבת מאוקיאמה,שוכנת עיר יפהפייה זו שזכתה לשם "ונציה של יפן". משמעות שמה של העיר הוא "כפר המחסנים" על שם עשרות האסמים המתאפיינים בקירות טיח שחורים שבחוכמה רבה שימרו היפנים מתקופת אדו.המחסנים שימשו סוחרים עשירים לאגירת תבואה או כל סחורה שהיא. בלב הרובע בעתיק שבעיר,ביקאן, תוכלו לבקר באסמים שהפכו לגלריות יפהפיות לצד תעלת מים עמוסה עצי דובדבן הפורחים באביב. לחובבי האמנות,כדאי לקפוץ למוזיאון אוהרה,על שמו של תעשיין עשיר שהאמין שגם במקומות נידחים צריכים התושבים ליהנות מאמנות יפה.במוזיאון תוכלו למצוא שלל יצירות של פיקאסו,גוגן,דגה,מאטיס רנרואר ואת ה"בשורה" של אל גרקו.

ה

הר הפוג'י הוא הר געש במרכז האי הונשו,האי הגדול ביפן. פוג'י הינו ההר הגבוה ביותר ביפן,בעל מבנה קוני מושלם המתנשא לגובה של 3776 מ'. זהו הר געש פעיל,אשר התפרץ בפעם האחרונה בתחילת המאה ה-18. ההר נמצא במרחק של מאה ק"מ מטוקיו וביום בהיר ניתן אף לראותו מטוקיו. הר הפוג'י הוא אינו רק אתר תיירות גיאוגרפי ביפן,אלא מקום מקודש עבור היפנים מאז ההיסטוריה הקדומה של יפן. קיימות עדויות לקיום פולחן למן המאה השביעית.לפי הדת השינטואיסטית,על ההר גרים האלים פוג'י –הימה וסאקויה-הימה. לפי הדת הבודהיסטית, קדושת ההר נובעת מצורתו-פרח הלוטוס. מפאת קדושת ההר,העלייה עליו ,אשר מאז המאה ה-17 הפכה לטקס דתי,הייתה אסורה על נשים עד לשנת 1872.בגלל קדושתו של ההר ,נשמרו בו מקדשים רבים וטוריאי (שער המצוי בכניסה למקדשים ). בגלל מעמדו המיוחד וצורתו הסימטרית היפהפייה,הוא מופיע ביצירות אמנות רבות,בעיקר בתחום הציור וכן בשירה. מצפון להר ,נמצאים חמישה אגמים הקרובים זה לזה,ויוצרים קשת יפה מחלקו הצפוני.למטיילים ביפן שאינם במגבלת הזמן,ניתן להקיף את כל האזור בטיול של יום ,או להסתפק בחלקים נבחרים בו. האקונה-אזור האקונה הוא אחד מאזורי התיירות הפופולאריים בטיול ליפן והוא מושך אליו מיליוני תיירים מדי שנה. האקונה קרוב לטוקיו ונמצא בין שני אזורי תיירות:חצי האי איזו מדרום והר הפוג'י על חמשת אגמיו מצפון. אזור זה מאופיין בהרים ויערות,תצורות וולקניות ואגם יפה.האזור עשיר באתרי מרפא ובתי מלון הממוקמים בנוף מרהיב. בהאקונה נמצא המוזיאון לפיסול מודרני,מרשים מסוגו בעולם,וכן תוכלו להשקיף על הר הפוג'י מנקודות רבות בהאקונה. האזור מומלץ למטייל המחפש אזור תיירות שאינו מרוחק מטוקיו.ניתן לטייל בהאקונה יום אחד או להישאר ללון וליהנות גם מהר הפוג'י על חמשת אגמיו.

כאזרחית ישראלית, אשר הגיעה ליפן לראשונה ימים ספורים לאחר שירותי הצבאי,הרבה פעמים הרגשתי קנאה בלבי על תחושת השלווה והשלום השוררים ביפן. עוד יותר חשבתי שיפן בעלת מזל גדול על היותה רצף של איים ללא גבול יבשתי עם המדינות השכנות. קשה לי לעיתים להאמין גם היום, שדווקא מדינה קסומה ושלווה זו,עברה את אחת החוויות הקשות בתולדות האנושות-פצצת אטום. הירושימה מבחינתי היא אינה עוד אתר תיירות או מקום לנוף מרהיב בטיול ליפן. הירושימה הפכה בעל כורחה למושג המבטא פחד,זעם,תסכול,רחמים ,מחלות ומחשבות נוגות. ב-6 לאוגוסט,1945, בשעה 08:15 בבוקר,הטיל מפציץ אמריקאי פצצת אטום על העיר. הירושימה הייתה עיר נמל ותעשייה בדרום האי הונשו.היא נבחרה כמטרה משום שעד אז כמעט לא הופצצה,ומתוך כוונה לגרום לה נזק מרבי בהפעלת האטום. כמאה אלף איש מתו מיד וכ-40 אלף נוספים מתו מפצעיהם תוך חודשים אחדים. המוזיאון בהירושימה נקרא "מוזיאון השלום".זהו אחד מהמוזיאונים המזעזעים בעולם והיפנים לא חסכו שום פרט בהצגת תמונות הזוועה,סרטים ושאר המחשות. הביקור בעיר מומלץ לתייר שהגיע לטיול ביפן למשך יותר מעשרה ימים.

ט

טוקיו (חובה)-שמה הקודם של העיר-אדו.טוקיו היא בירת יפן משנת 1869- שנה בה הגיע הקיסר לעיר וקבע בה את ביתו לצמיתות.פירוש המילה טוקיו הוא "הבירה המזרחית" מאחר והיא שוכנת על חופו המזרחי של האי הונשו,האי הראשי ביפן על גדות מפרץ טוקיו. טוקיו מהווה את המרכז התרבותי והכלכלי של יפן. בעיר חיים מעל ל-15 מליון תושבים ובטוקיו רבתי מעל 30 מליון תושבים! טוקיו היא עיר מערבית מרשימה ,בעלת גורדי שחקים רבים ומתקדמים, אלפי שלטי נאון ענקיים וזוהרים,מערכת כבישים הומה הכוללת רכבת תחתית מהמפותחות בעולם. טוקיו היא עיר מרתקת ויש בה כל מה שעיר ענקית יכולה להציע ואף על פי כן,בשונה מערים גדולות אחרות,הפשיעה בה נמוכה,העיר נקייה ומסבירה פנים למטייל בה. כאשר מסתובבים בעיר קשה להאמין או לדמיין כי העיר נהרסה כמעט כליל ברעידת האדמה בשנת 1923 ושבמלחמת העולם השנייה היא נחרבה שנית בהפצצות אוויר. זו הסיבה מדוע בטוקיו אין הרבה אתרים היסטוריים על אף תרבותה העתיקה ומרשימה של יפן בדומה לבירות אירופה, למשל. למרות שבטוקיו ניתן למצוא שילוב נדיר ומרתק של מזרח ומערב, יפנים וגם מערביים יעידו כי "טוקיו אינה יפן".יש בזה מן האמת שהרי אוצרותיה התרבותיים של יפן נמצאים בחצרות קיוטו,במקדשי נארה,בטבע של ניקו,קאמאקורה ועוד. גם למבקרים ביפן לזמן מועט ,מומלץ לצאת מטוקיו אף ליום אחד על מנת "לטעום" מיפן המסורתית. מומלץ לפחות שלושה לילות בעיר.

טקיאמה היא עיר השוכנת בלב ההרים. האזור דל מבחינת שטחי חקלאות ואורז אך היערות בו הביאו את טובי הנגרים וגלפי העץ לגור כאן. מאחר ושיטת המיסוי ביפן המסורתית (1600-1868) נגבתה בסחורות של אורז, נאלצו תושבי המקום לשלוח לממשלת השוגון נגרים ובעלי מלאכה כתחליף לאורז. כל מחוז ביפן נשלט על ידי שליט מקומי (דאימיו) ,אך בטקיאמה,הדאימיו פוטר מאחר והשוגון חמד את העצים שבאזור זה ולכן שלט בטקיאמה ישירות. מאחר וטקיאמה ידועה במים הצלולים שלה,משקה הסאקה ואטריות הסובה (כוסמת) הם מהמשובחים שביפן. מלבד סיור בעיר הכולל מבשלות סאקה,חנויות עץ מדהימות ותצוגה מרהיבה של הפסטיבלים שנערכים בעיר בסתיו,יש לצאת לכפרים מסביב ולראות את בתי ה"גאשו זוקורי"- הנקראים כך על שם גגות הקש המשופעים המאפיינים אותם.האקלים הקר באזור זה מחייב בניית גגות חזקים במיוחד ובשיפוע כך שהשלג לא ייערם. הגג יוחלף אחת ל-30-50 שנה,הרוב במימון המדינה בשל שימור האתר שהוכר כאתר אונסקו עולמי. בטקאימה כדאי לטייל בכל עונות השנה מלבד חודשים ינואר-פברואר בהם הטמפרטורה צונחת אי שם מתחת לאפס. האתר מומלץ לאוהבי טבע, כפרים ואותנטיות.

י

יוקוהמה היא עיר נמל,אחת משלוש הערים הגדולות ביפן המונה כשלושה מיליון תושבים. היא מרוחקת מטוקיו סה"כ 20 ק"מ וניתן לצאת לטייל בה יום אחד מטוקיו. אפשר לבלות באיזור הנמל ולעלות במגדל הימי לתצפית יפה על העיר. מומלץ לטייל ,בעיקר בסופי שבוע בצ'יינה טאון שבעיר-הרובע הסיני היחיד בכל יפן, בעל חנויות ססגוניות,בתי מרקחת סיניים ומסעדות סיניות טובות.

מ

נחשבת כשער הכניסה לאלפים היפנים, ולכן לרוב מגיעים אליה לאחר או לפני ביקור בטקיאמה. אתר המצודה, הפופולארי ביותר בעיר, יפהפה ומלמד על חיים רווי מאבקים ומלחמות בין הנחלות ביפן. המצודה נבנתה בסוף המאה ה-16 ומשקיפה על נוף מרהיב. הביקור בעיר מומלץ כתחנה בלבד .

סמלו של האי הוא הטוריאי (שער השינטו שפירושו מקום מושב הציפורים) הצבוע ארגמן ונציב בים ובשעות הבוקר בשל גאות ושפל-ביבשה. האי קדוש לדת השינטו ונחשב לאחד משלושת המקומות היפים ביפן.הנסיעה אליו במעבורת מהירושימה-אורכת כרבע שעה בלבד. האי נודע גם בשל הריכוז הגבוה של הצדפות הממלאות חלק חשוב בתפריט היפני. מפאת קדושת האי,לא נכרתו בו עצים מעולם,לא נולדו או מתו בו בני אדם בשל טומאת הדם בדת זו ולכן לא תמצאו באי בית קברות או מחלקת יולדות. איילים מטיילים בו בחופשיות ללא הפרעה ונחשבים כשליחי האלים. למבקרים בהירושימה-אל תפספסו ביקור בשעות האור באי זה. ניתן גם ללון באי.

נ

לחובבי האמנות והארכיטקורה- נאושימה ידוע בעיקר הודות למוזיאונים לאמנות מודרנית ,ארכיטקטורה ופיסול ברחבי האי. באי אווירה ים תיכונית עם חולות לצד החופים,אקלים חמים ואווירה של נופש הנותנת אתנחתא מהקצב של ערים כמו אוקיו,אוסקה וקיוטו. איגוד בנסי,הקים את רוב המבנים באי, והבולט שביניהם “מוזיאון בנסי” שעליו הופקד האדריכל המפורסם,אנדו טדאו,שזכה גם למוזיאון על שמו באי. מוזיאונים נוספים:צ’יצ’ו,לי-אופן ובנייני בית בנסי. ניתן ללון באי או להגיע לטיול של יום מלא מאוקיאמה ברכבת ומעבורת.

לאחר מותו של הקיסר טמו בשנת 686 לספירה,הוחלט להקים בירה נוסח סין שהיוותה אז מודל לחיקוי לשכנותיה באסיה. הבירה הוקמה בעיר פוג'יוארה,שבין אגם ביוה למפרץ איסה. לאחר 16 שנה בלבד החליטה אלמנת הקיסר טמו,הקיסרית ג'יטו לעבור למקום אחר.המקום החדש הייתה נארה של ימינו,בקרבת מקדש הוריוג'י שבנה הנסיך שוטוקו.שמה הראשון היה היג'ו-קיו (בירת מבצר השלום).מאות אלפי איכרים גויסו לבניית העיר החדשה וכל הכנסות המדינה הופנו למטרה זאת.במלאכה הועסקו גם קוריאנים וייתכן שהם העניקו את השם "נארה" שפירושו בקוריאנית ארץ. העיר נבנתה על קווי שתי וערב לפי דגם בירת שושלת טאנג בסין-צ'אנג אן. ארמון הקיסר נבנה בצפון העיר כדי שהקיסר ישקיף על בני עמו דרומה,כוון הנחשב לבר-מזל. על מנת לרכז את השלטון כל משפחות האצולה נצטוו לגור בנארה,תחת עין הקיסר. נארה ממוקמת כ-40 ק"מ מקיוטו ואינה פחות חשובה מבחינה היסטורית ממנה. נארה שימשה כבירת יפן משנת 710 במשך 74 שנים.זוהי תקופה של פריחה תרבותית גדולה,ריכוז כל העלית בעלת האמצעים והפנאי בעיר אחת,התפשטות ההשכלה וקליטת התרבות העשירה של סין הביאו לכך שבבירה הצפונית שגשגו הספרות,האמנות וחיי הדת. הבודהיזם התחזק בתקופת נארה ונעשה לדת המדינה. אחד האתרים המפורסמים בנארה אותו אסור לפספס הוא מקדש טודאיג'י (המקדש הגדול של המזרח)שנבנה על ידי הקיסר שומו בשנת 741 שהיה גדול הפטרונים של הדת הבודהיסטית.המקדש הוקם בצפון מזרח העיר-הכוון המסוכן ממנו מגיעים השדים,ולכן הוא מצריך הגנה.בניית המקדש הושלמה שנת 747 באמצעות שני מליון פועלים!!עד היום הוא בניין העץ הגדול בעולם.מקדש מפורסם נוסף הוא מקדש קאסוגה,מקדש שינטואיסטי שהוקם בשנת 709 ממזרח לבירה כדי להגן עליה.זה היה מקדשם של שלושת האלים של משפחת פוגי'ווארה,המשפחה החזקה בממלכה.בגן שהקיף את המקדש שוטטו צבאים שנחשבו לשליחי האלים.מחזה אותו תראו עד היום בהגיעכם לנארה.

ניקו היא מפנינות התיירות של יפן. ניקו שוכנת על אתר הררי ומיוער כמאה ק"מ צפונית לטוקיו. השוגון המיתולוגי אייאסו טוקוגאוה מת בשנת 1616,ואחר מותו הפך לאל כפי שנהוג בדת השינטואיסטית. בשנת 1636 נבנה לו מקדש מפואר בניקו שהפך למוקד עלייה לרגל. בניקו קבורה גם שאר שושלת טוקוגאווה המפוארת. בגלל מיקומה הטופוגרפי של ניקו ,זכתה העיר להיות שילוב מהמם של טבע ומפלים לצד מקדשים שמביאים את אמנות יפן לשיאה.הפשטות שמאפיינת אתרים רבים ביפן נעלמת כליל ולעינכם תתגלה בניית פאר של בתי תפילה,בתי קברות ,מקדשים הגדושים בזהב.גגות מעוצבים,עמודים מרשימים, קישוטים של דרקונים, פרחים,חרבות, אריות, פני אדם וקופים. מומלץ לטייל מעבר לאתרי המקדשים גם באתרי הטבע שבעיר. הטיול בניקו,כמו בקיוטו נחשב גם לאחד משיאי הטיול ביפן. נצלו את שהותכם בטוקיו לבקר בניקו המרוחקת ממנה כשעתיים בלבד ברכבת המהירה.

ק

קויה סאן הוא אתר מיוחד במינו. הוא ממוקם בלב סביבה של טבע פראי ומרוחק מכל יישוב. במשך כ-1500 שנות קיום משמש המקום כמרכז בודהיסטי, הוקמו בו 120 מקדשים, מרכזי מדיטציה, ואתרי לימוד וסגפנות המושכים מאמינים רבים. רוב אוכלוסיית הר קויה היא נזירים בודהיסטיים, מתלמדים ומורי כת. ניתן ללון בהר לילה אחד במנזר על טהרת המטבח הבודהיסטי. מומלץ להגיע מאוסקה לקויה,לא חייבים ללון בהר ניתן לסייר יום מלא ולחזור לאוסקה.

קיוטו (חובה) נחשבת כשיאו של הטיול ליפן. מלבד טוקיו, היא בעלת ההיסטוריה, המסורת והחשיבות הגדולה ביותר ביפן. קיוטו, או בשמה המקורי, היאן, נוסדה בשנת 794 ושימשה כבירת יפן ומקום מושבם של הקיסרים למעלה מאלף שנים. קיוטו שוכנת על מישור מוקף הרים בין שני נהרות:נהר קאמוגאוה במזרח ונהר קאצורגאוה במערב, דבר שהבטיח אספקת מים ותעבורה נוחה לאנשים ולסחורות. קיוטו אינה מוקפת חומה,אלא בגדר גבוהה עם שערים. קיוטו בעיני היא “ירושלים של יפן” והביקור בה הוא חובה גם אם ביקורכם קצר ביפן. בקיוטו התרחשה הפריחה התרבותית הגדולה,זאת בגלל שקיוטו אוכלסה בעיקר על ידי האצולה היפנית. הכתב היפני, השירה הספרות, הקליגרפיה, רקיחת הבשמים, הספורט כולל הסומו, טקסי הנישואין, הולדת הנסיך, הגעה לבגרות, לוויות ואזכרות-כל אלו נולדו בתקופה בה קיוטו שימשה כבירת יפן. בסיורכם בקיוטו, תוכלו לחוש בכל אלה כשתתקלו במקדשים היפים, בגנים המטופחים, ברובעי השעשועים ובעיר העתיקה.

קמקורה היא אתר הטיול הפופולארי ביותר בקרבת טוקיו. בתקופת היאן (קיוטו) נוצר פיצול בין משפחות האצולה בקיוטו לבין משפחות הלוחמים בקמקורה. בקמקורה צמחה תרבות של לוחמים,שהשכלתם הייתה מועטה וטעמם היה פשוט. קמקורה נמצאת 50 ק"מ דרומית לטוקיו וזוכה לאלפי מבקרים יפנים וזרים,הבאים לחוש את "יפן של פעם".קמקורה עשירה בזכות 80 מקדשיה וגניה,על הבתים הקטנים ועל תושביה שחולפים בסמטאות,חלקם בלבוש מסורתי. האתר המפורסם ביותר בקמקורה הוא הבודהה הענק-"דאיבוצו" ,שהפך למוקד משיכה ראשון בעיר. זהו הבודהה השני בגודלו ביפן,לאחר הבודהה הנארה. גובהו 11.5 מ',רוחבו כ-30 מ' ומשקלו מתקרב ל-90 טון. הפסל נבנה במאה ה-13 והיה מוקף במקדש ענקי.במאה ה-15 בעקבות רעש תת ימי נהרס המקדש שהקיף את הפסל.

היפנים מכנים את העיר "קיוטו הקטנה" על עושרה התרבותי ויופיה של העיר.קנזוואה נשלטה על ידי משפחת מאדה,שהיה השליט הפיאודלי הכי עשיר ביפן לאחר השוגון. בגלל שהלורד מאדה לא נחשב ממקורביו של השוגון טוקוגאווה, הוא דאג לפזר כספים רבים על אמנות בכדי שלא יחשוד בו השלטון המרכזי באדו,טוקיו של ימינו במחשבות של מרי או צבירת נשק. העיר שוכנת בין הרי האלפים לים וזכתה לעושר כלכלי בזכות יבול האורז הרב בתחומה. אמנים רבים עברו לעיר מקיוטו ופתחו סגנונות חדשים ומרהיבים. קנזוואה היא ספקית הזהב העיקרית של יפן ולכן בכל כלי הקרמיקה ,בדי הקימונו,יצירות אמנות מקומיות משולבים לוחיות הזהב הדקיקות המיוצרות בעיר. האתר המרשים ביותר בעיר הוא הגן קנרוקו אן הנחשב ל"אחד משלושת הגנים הגדולים ביפן" ונחנך באמצע המאה ה-17. לא לוותר על רובע הסמוראים,רובע התענוגות של הגיישות ולחובבי האמנות-אסור לפספס את מוזיאון המאה ה-21 לאמנות בת זמננו. העיר קטנה ולכן מרבית האתרים הינם במרחק הליכה זה מזה. בחודשי ינואר פברואר הטמפרטורה בקנזואה צונחת לאפס ומטה והעיר מושלגת רוב חודשי החורף. מומלץ לישון לילה אחד לפחות בעיר.

צרו איתנו קשר

972-52-3894740+

maropanit@hotmail.com

דיקלה כהן טיולים ליפן

ברוכים הבאים לאתר טיולים ליפן של דיקלה כהן.
דיקלה התגוררה בטוקיו כסטודנטית לשפה היפנית , כארבע שנים והשלימה את לימודיה בתרבות והיסטוריה היפנית לתואר שני באוניברסיטה העברית,ירושלים.
מאז ועד היום, דיקלה מוציאה טיולים מאורגנים, פרטיים ואף נותנת שירותי יעוץ למטייל העצמאי ביפן.
באתר תוכלו למצוא מגוון מסלולים כולל המלצות,
תמונות רשימת אתרי חובה, תרבות, היסטוריה ,אמנות יפנית ומודרנית, אוכל ועוד.